The Survivor Run
Your Subtitle text

     Hope to see you at the 9th Annual Survivor Run on April 3, 2016


What:      5 K  Race in Bel Air, Maryland  with T-Shirts and FREE Breaskfast.


When:
     The 2016 Survivor Run will be held on April 3, 2016.  

Where:   MaGerks Pub in Bel Air.

Race:      5 K at 8:00 am.   

Course:  Out and back course with part run on the Ma Pa trail.   


Food/Drink:  After one year without a FREE Breakfast , we will have one in 2016.
                         
Awards:    1 - 3  Overall and normal Age group awards
                    0-19   20-29   30-39   40-49   50-59   60-69 and 70 +

Timing:      TBD????


Theme for 2016:     " Entry price changes" - Watch the web site.

Bibs and Shirts :   Pick up your number and gift at Charm City Run on Sat April 2 from 1-4
                              or on race day from 7:00 - 7:50 am at MaGerks pub.


Note1:      For 2016 - Donations will be handed out to:

         1. The Stroke Network - Based in Harford county
            http://www.strokenetwork.org/
         

         2. The Rasac Scholarship fund
           http://msti-md.com/rcf.htm

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2015 Results for both the 7K and 7 miler are listed below:

Here is a video of the start of the 7 K race:

https://www.facebook.com/video.php?v=10204734871304309&pnref=story

Enjoy!
Final Results
7 K (4.35 miles)
No. Name Time Sex Comments
1 Charles Powell 27:55 M Won a Blanket and Hat
2 Jeff Damiano 28:30 M Won a Blanket
3 Phillip Pawlukovich 30:38 M Won a Blanket
4 Robert Stevenson 31:14 M Won a Blanket
5 Ron Keith 32:11 M Won a Blanket
6 James Longworth 32:35 M Won a Blanket
7 John Jagde 33:12 M Won a Blanket
8 Dylan Kapustensky 33:41 M  
9 Paul Perkovich 33:57 M  
10 Tabitha Petz 34:16 F Won a Blanket & shirt
11 Renne Gray 34:49 F Won a Blanket
12 David Stevenson 35:26 M
13 Michael Kemen 35:50 M  
14 George Raley 37:00 M  
15 Lydia Johnson 37:01 F Won a Blanket
16 Andi Miller 37:03 F Won a Blanket
17 Linda Melvin 37:05 F Won a Blanket
18 Jeanette Goetz 37:06 F Won a Blanket
19 Robert Baker 37:09 M
20 Mike Feiberg 37:10 M
21 Brad Roberts 37:31 M
22 Cindy Cohen 37:32 F Won a Blanket
23 Michael Lasinski 37:42 M
24 Gary Reilly 37:58 M
25 Mary Ann Grafton 38:18 F
26 David Dyke 38:25 M
27 Mike Woodring 38:30 M
28 Rhonda Utz 38:32 M
29 Lori Olszewski 38:43 F
30 Anna Dragunas 39:11 F
31 Steve Miller 39:19 M
32 Robbie Reeves 39:36 F  
33 Daun Sigafoose 39:37 M
34 Mike Trott 39:56 M
35 Ladonna Kapustensky 40:20 F
36 Phillip Ansel 40:27 M  
37 Gabinella Eraso 41:14 F  
38 Hugo Eraso 41:15 M  
39 Hugo Ercso 41:43 M  
40 Monica Levandosky 41:55 F
41 Caren Appel 42:09 F
42 Christina Jordan 42:11 F
43 John Miller 42:17 M
44 Karen O'Brien 42:29 F
45 Jim DeCapite 42:31 M
46 Pete DeCapite 42:32 M
47 Rachel Ewers 43:33 F
48 Susan Kemen 43:34 F
49 Dayna Timmins 43:51 F
50 Jamie Reeves 44:12 M
51 Alex Blahus 44:30 M
52 Ken Szymanski 44:33 M
53 Sally Jones 44:34 F
54 Pam Krausman 44:44 F
55 Allison Woodring 45:48 F
56 Jon Palks 45:55 M
57 Bobi Jean McFadda 46:09 F
58 Kevin Poch 46:51 M
59 Denise Perseghin 47:10 F
60 Brenda Abel 47:25 F
61 Betty Shock 47:25 F
62 Chuck Johnson 47:43 M
63 Lonnie McNew 47:45 M
64 Jessica Shankey 48:27 F
65 Michelle Zienski 48:40 F
66 Hugh McCusker 48:50 M
67 Bill Santinette 48:53 M
68 Jerry Harrison 50:09 M
69 Mary Johnson 50:10 F
70 Anah Bach 50:28 F
71 Lauren Jones 50:40 F
72 Dan Petz 50:40 M
73 Megan Stevenson 50:42 F
74 Kelly Narciso 51:55 F
75 Edgar Narciso 51:56 M
76 Jim Foard 52:11 M
77 Hannah Elasu 52:12 F
78 Sandy Woodring 55:05 F
79 Mary Rye 55:42 F
80 Phil Anderson 55:43 M
81 Bob Downin 57:20 M
82 Tim Eder 58:22 M
83 Kim Erasu 58:23 F
84 Beverly Harvey 58:54 F
85 Arielle Blahus 59:03 F
86 Julie Martin 59:04 F
87 Jim Vadas 59:05 M
88 Deanna Deardorff 61:05 F
89 Sandy Lupold 62:00 F
90 Germanine Vadas 65:00 F
91 Carolee Johnson 80:00 F
Early Starters
Dan Hetrick 85:03 M
  Benji Hetrick 85:03 M
Tia Timpson 3 Hours F
7 Miles
No. Name Time Sex Comments
1 Darren Thompson 46:02 M Won a Blanket and Hat
2 Charles Powell II 47:47 M
3 Edgar Norriso 49:50 M  
4 Jeff Damiano 50:32 M
5 Phillip Pawlukovich 51:29 M
6 John Burghardt 53:45 M  
7 Rob Stevenson 54:30 M  
8 David Stevenson 55:05 M  
9 John Jagde 58:30 M Wine winner
10 Jennifer Perkovich 60:09 F 1st Female
11 Tabitha Petz 60:56 F 2nd Female
12 Lance Woodward 61:42 M  
13 Linda Melvin 61:55 F 3rd Female
14 Jeanette Goetz 61:56 F
15 Ron Keith 62:00 M Stopped at the turnaround and picked up the turnaround cone and all the playing cards that were being used for randon prizes.  Thanks Ron.
16 Andi Miller 64:22 F Wine winner
17 Geoge Raley 64:17 M
18 Daun Sigaforse 65:18 M
19 Chi-Chin Wu 66:17 F
20 Michael Kemen 66:19 M
21 Karen Harkins 66:42 F
22 Pete DeCapite 67:14 M
23 Brad Robert 68:14 M
24 John Miller 69:46 M
25 Alex Blahus 75:06 M
26 Susan Kemen 75:08 F
27 Ken Martin 76:55 M
28 Cindy Cohen 77:00 F
29 Eliza Herman 78:06 F
30 Mary Johnson 83:15 F
31 Dayna Timmins 83:50 F
32 Betty Shock 87:14 F
33 Bill Sangtinette 87:16 M
34 Chuck Johnson 87:45 M
35 Hugh McCusker 87:45 M
36 Megan Stevenson 88:37 F
37 Lonnie Mc New  91:51 M Won a umbrella 
38 Phil Anderson DNF M Stopped at the water station and returned
Race Director: Phil Anderson
Asst Race Director: Bob Downin Did everything that Phil did not want to do!   Thanks Bob.. I owe you one!
Timing: John & Deb Wroble Rasac timing….  Great job!
Volunteers:   Carol Anderson She had to listen to me telling her every detail of the race for 9 months!
Sue Downin  Food and prizes.  Flew in from Florida for the race.
Teresa Ferrara Emailed and asked to help.  Did a outstanding job with registration on Sunday. 
Donna Cannella Award table - First 7 men and women for both races got a prize.
Don Dangremong "
Fred Carlson Registration on Sunday
Mary Carlson Drove in from Florida (Key West)  to help.
Tom French Handled the water station for both races. Thanks
Mike Early Safety marshal at tollgate road crossing. 
Scott Smith Finsh line
Website Builder